Leírás
A SYMA X5UW-D a közkedvelt X5UW továbbfejlesztése. Körülbelül másfél év elteltével a SYMA X5UW megjelenése után, a 2018 év eleji SYMA kiállításon sikerült szert tenni egy prototípusra, majd fél év várakozás után elérhetővé vált a végleges verzió X5UW-D néven. Az egy betűs bővítés szerintem nem a legmegfelelőbb, hiszen a modell egy jó csokor újítást kapott.
I. Az optikai szenzor jelenléte:
Ez az első modell a gyártónál, mely kapott optikai szenzort.
Képzeljünk el egy alig látható kis szenzort a gép alján, melynek segítségével a drón fényképezi a talajt és a képek információinak összegyűjtéséből megpróbálja kiszámolni az elmozdulás mértékét, majd a drónt ugyanabban a pozícióban tartani. Vagyis optimális körülmények között a gép képes az egész repülési idő alatt egyhelyben maradni GPS vevő nélkül. Ennek a funkciónak a legnagyobb előnye, hogy beltéren is működik, míg a sima GPS-es drónok beltéren nem képesek az automatikus egyhelyben lebegésre, mert, ha nem lát elegendő műholdat, akkor csak a manuális irányítás marad.
Leszögezhetjük tehát, hogy az optikai szenzor egy nagyon jól működő korszakalkotó olcsó újítás.
De persze a drón emellett is elmozdulhat a levegőben bizonyos mértékben beltéren is és mivel a szenzor a talajt fényképezi, ezért a polcnak simán neki mehet. Ilyenkor lép életbe az új védelmi rendszer, mely képes nagyobb ütődés mellett a drón letiltására, így rengeteg esetben megakadályozza a drón károsodását. Illetve, ha a drón a függőleges tengelyéből kellően kimozdul, az elektronika ilyenkor is letilt. Elmondható tehát a szerkezetről, hogy elég strapabíró, általában elég sok pilóta hibára van szükség ahhoz, hogy a drónhoz cserealkatrészre vagy motorra legyen szükségünk.
II. A megújult távirányítóról dönthető HD kamera:
Az X5UW volt a gyártó első drónja, ahol egymástól külön lehetett felvételt készíteni okostelefonra és micro SD kártyára egyaránt. De itt is a két funkció különálló működése hagyott némi kivetnivalót.
Az új jövevény ezeket a hibákat is kiküszöbölte és gyakorlatilag ugyanezt a kamerát örökölte meg a SYMA X25PRO GPS-es nagytestvér modellje is. Itt már lehetőség van a kamera automatikus döntésére a távirányító segítségével több pozícióba is a vízszintestől egészen a lencse függőleges állásáig. Tehát, ha a drónt nem kapcsoljuk össze okostelefonnal, akkor is a távirányítóról tudunk gombnyomásra fotót és videót egyaránt készíteni micro SD kártyára. Ha viszont összekapcsoljuk WIFI-n keresztül, így is nézhetjük az élőképet, de a jobb minőség érdekében micro SD kártyára is menthetjük. Azonban arra is van lehetőségünk, hogy WIFI-n keresztül áttöltsük a tartalmat a mobil memóriájába anélkül, hogy a micro SD kártyát kivennénk. A készített tartalmak ebben az árkategóriában abszolút jónak mondhatók, ha nem túl nagy az elvárásunk. A felvétel HD minőségben készül a micro SD kártyára 1280x720 képpont felbontás mellett. A csomag a micro SD kártyát nem tartalmazza! A legtöbb mobiltelefonban használt micro SD kártyával kompatibilis egy bizonyos méretig.
III. Tökéletesített repülési tulajdonságok:
A gyártó elsőként a rotorlapátok széllességét szabta jóval nagyobbra, illetve magán a dőlésszögön is változtatott. Ehhez módosított elektronikai vezérlést használt a kevesebb fogyasztás és a dinamikusabb működés végett. A vezérlő motorok is megújultak. Akinek van módja kipróbálni az X5UW és X5UW-D modellt is, annak egyből feltűnik, hogy az új jövevény jóval halkabb és könnyedebben suhan a levegőben. Mivel nekünk mind a két gépből van bemutató darabunk, ezért volt elég időnk tesztelgetni egymással párhuzamban a két készüléket. Nálunk az új drón sokkal élvezhetőbb és dinamikusabb repülést produkál az esti órákban is, mikor az optikai szenzor nem működik. Szél ellenálló képessége valamelyest javult, sokkal élvezetesebb vele a nyolcasozás a levegőben. Az irányváltás reakció ideje is javult. Viszont nappali repülésnél az optikai szenzor elég érdekessé teszi a rutinos pilóták próbálkozásait is.
IV. Az alapdolgok sokasága, melyek szinte semmit sem változtak:
Aki az elődöt nem ismeri, annak röviden elég annyit tudni, hogy igazi bestseller alkat a drón, kimagasló ütésállósággal, verhetetlen egyszerűséggel és kivételes manőverezési képességekkel,
bővített kamerafunkciókkal és akár mobiltelefonos vezérléssel. A fényképeken is tisztán látható, hogy ez a repülő pogácsa teljesen más irányvonalat képvisel kinézet tekintetében, mint a hagyományos drónok. Nekem személy szerint nagyon tetszik az új design, azt viszont tényként kell kezelni, hogy a vékony leszállótalpak és a kicsi homlokfelület érezhető javulást hozott a gép szeles körülmények között tapasztalható viselkedésében. A csúcssebesség is nőtt valamelyest és a láthatóság is javult. A szín tekintetében a kissé zavaró meggy-metál fényezést a gyártó elvetette szerencsére és visszatért a hagyományos fehér színhez, csak némi díszítésként köszönt vissza a meggy-metál szín. A fények elhelyezése is okosan megoldott, az éjszakai repülés során teljesen használható tájékozódást tesz lehetővé külső nézetben. Maradt az előd modellnél bevezetett új távirányító ugyan azzal a fehér színnel és meggy-metál díszítéssel a gombok körűl. A távirányító csupán annyit változott, hogy a bal felső sarokban kettő gomb helyett négyet találunk. A plusz két gomb a kamera buktatására szolgál. Az eddigi élőkép közlés sokat finomodott, a vállalható hatótávolság tekintetében is nőtt, ami egy WIFI-s géptől nagyon jó eredmény. A kamera két további nagyon hasznos funkcióval rendelkezik. Egyszerre támogatja a 720p HD felvételeket és a kép közlést. Most már a felvételeknek a jelzavarokat sem kell szükségszerűen tartalmazniuk, ugyanis két rögzítési módon fut szimultán a kamera. Először is rögzíti a jó minőségű fájlt a fedélzeten egy memóriakártyára, valamint a tömörített változatot stabilabb jel és folyamatosabb továbbítás mellett a telefonunkra küldi. A kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad. Akarom mondani… A kártya is jóllakik, a sávszélesség is megmarad.
És itt végre tovább megy a gyártó. Ha nem kapcsolódunk mobillal WIFI-n keresztül a kamerához, akkor is képes videót és fotót rögzíteni a távirányítóról egy gombnyomásra a kamerába helyezett micro SD kártyára.
Ejtsünk pár szót még a telefonnal való irányíthatóságról. A modell szoftvere a telefon döntögetésével történő irányítást is lehetővé teszi, ami, valljuk be, inkább mókás parti funkció, mint komolyan vehető irányítási mód. Ami viszont tényleg megmozgathatja a használó fantáziáját, az a megtervezhető repülési útvonal. Nincs szükség hozzá semmi különleges tudásra, csak tudjon az ember egy Android vagy iOs rendszerű mobiltelefont kezelni. A dolog úgy működik, hogy a telefonunkon lerajzolunk egy formát, amit a drón megpróbál a levegőben leutánozni. A dolog szórakoztató és a drón tényleg majdnem teljesen úgy repül, mint ahogyan azt lerajzoltuk. Ezen plusz funkciók használatához viszont elengedhetetlen a barometrikus szenzor, azaz a magasságtartó automata, mely az optikai szenzornak köszönhetően tényleg használhatóvá is vált. Ezt úgy kell elképzelnünk, hogy ha egy tetszőleges magasságban a gázkart elengedjük, akkor a drónunk automatikusan tartja a magasságát és az optikai szenzornak köszönhetően a pozícióját is. Természetesen a már a jól bevált és megszokott headless mód sem hiányzik a fedélzetről. Aki még nem tudná, ez annyit jelent, hogy a gép irányától függetlenül a kart előre tolva előre felé, hátra húzva visszafelé fog dönteni, még ha folyamatosan forog is vele az ember. Ez megkönnyíti a kezdeti próbálkozásokat, nem kell beleszokni a szemben való irányításba, csak irányítani kell a gépet és megy. Ami viszont új pluszként jelenik meg a gép funkció között, az az automata fel- és leszállási mód nagyon jó gyakorlati használhatósága, mert a drón most már egypontban marad használata közben és nem úszik el.
Mit jelent pontosan a 3 vagy 6 tengelyes Giroszkóp?
A 3 vagy 6 tengelyes giroszkóp azt jelenti, hogy a giroszkóp nemcsak a tengely körüli forgást vezérli, hanem az Y és Z tengelyt, azaz az előre-hátra, valamint a jobbra-balra dőlést a levegőben a giroszkóp egyenlíti, tehát próbálja mindig a nulla ponthoz, azaz a vízszinteshez viszonyítani és lebegéskor ugyanerre a pontra visszaállni. Ez egy modern technológia, mivel, ha ezekben a szerkezetekben nem lenne 3 vagy 6 tengelyes giroszkóp, egyszerűen reptethetetlenné válna és egész egyszerűen felborulna. Régebben az ilyen szerkezeteket csak röpsúlyos kiegyenlítő tengellyel lehetett megoldani több-kevesebb sikerrel melyek anno vagy nem voltak elég stabilok a repüléshez vagy a legkisebb szél is gátolta őket a repülésben. Nem úgy, mint most, akár már szélben is reptethetők.
Összességében a SYMA-nak az X5UW-D személyében sikerült egy olyan drónt összekalapálnia, mely kedvező piaci ár szegmensű és egy teljesen megújult X5-ötöt jelent nekünk. Ezzel az modellel végre elérhetővé vált a hőn áhított egyhelyben lebegés kora. Az új funkciók sokaságához a jó légellenálló képesség, a javuló hatótávolság, a jobb multifunkcionális kamera, mely a távirányítóról dönthető, az optikai szenzoros pozíció tartás, melyhez természetesen automata magasságtartó, a fel-le szállási mód, az útvonaltervező és headles mód párosul.
Irányítás:
gázkar fel-le>>> gáz adagolás
gázkar jobbra-balra>>> forgás a tengely körül
irányváltó kar előre-hátra mozgatásával előre-hátra döntés
irányváltó kar jobbra-balra mozgatásával jobbra-balra döntés
SYMA X5UW-D optikai szenzoros, élőképes HD kamerás drón főbb jellemzői:
-Optikai szenzor jelenléte, mely végre lehetővé teszi a drón egyhelyben lebegését mindenféle beavatkozás nélkül
-Útvonal tervező funkció
-Magasságtartó automata
-Gombnyomásra történő automatikus felszállás és landolási mód
-Headless mód
-Jobb aerodinamikai képességek
-Jobb hatótávolság
-Távirányítóval dönthető HD kamera (1280x720 videó rögzítési lehetőség)
-Videó felvétel okostelefonra és micro SD kártyára egyaránt
-Okos telefonnal és távirányítóval is vezérelhető
-360 fokos műrepülési képesség
-Újratervezett éjszakai LED fények
-Akkumulátor merülést jelző LED fények
-Teljes lemerülés előtt a drón automatikusan leszáll
-Könnyen cserélhető moduláris akkumulátor
Paraméterek
SYMA X5UW-D drón műszaki adatok | |
Maximális hatótávolság | kb. 100m |
Teljes hossz/szélesség | 365mm |
Teljes hossz/szélesség rotorvédővel | 395mm |
Hossz/szélesség | max. 265mm |
Törzs magasság | 80mm |
Fő rotor átmérő | 145mm |
Távirányító méret | 155mm x 125-145mm x 25-55mm |
Távirányító működés | 4 db AA elem vagy AA típusú akkumulátor (nem tartozék) |
Töltési idő | kb. 90 perc |
Repülési idő | kb. 7-9 perc |
Nettó súly | 100g (akku nélkül) |
Teljes súly akkumulátorral együtt | 123g |
Teljes súly akkumulátorral és rotorvédővel együtt | 128g |
Akkumulátor | 3,7V 500mAh Li-Poly |
Motorok | 4 db fő motor |
Video | 128x720 30fps |
Fotó | Megapixel |
A csomag tartalma | |
1 db SYMA X5UW-D típusú drón | |
1db multifunkcionális WIFI FPV 90 fokban dönthető kamera | |
1 db modern 2,4GHz távirányító | |
1 db USB töltő | |
1db Li-Poly akkumulátor 3,7V 500mAh | |
1db univerzális telefonrögzítő modul a távirányítóhoz | |
1db csavarhúzó | |
4db leszállótalp | |
4db rotorvédő | |
4db tartalék fő rotor lapát | |
1db angol nyelvű leírás | |
Micro SD kártyát és kártyaolvasót a szett nem tartalmazz! | |
Repülésre kész állapotban érkezik! |
További tulajdonságok
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |